Apel do ozdrowieńców!!!
- Szczegóły
- Opublikowano: 04.11.2020
Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Prośba o kontakt telefoniczny z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w miejscu zamieszkania dotyczy osób, które spełniają poniższe warunki:
1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
2. Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni.
3. Są w wieku 18-60 lat.
4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Prosimy o rozpropagowanie Apelu w Państwa środowisku rodzinnym, zawodowym oraz w miejscu zamieszkania wśród osób, które chorowały na koronawirusa i uznane zostały za wyleczone!
Strona internetowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu
Apel generałów i admirałów RP
- Szczegóły
- Aktualizacja: 04.11.2020
- Opublikowano: 04.11.2020
My generałowie i admirałowie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, służb specjalnych wyrażamy głęboki niepokój w związku z rozwojem sytuacji w Kraju.
W czasie rozwijającej się pandemii, groźby niewydolności służby zdrowia i kryzysu gospodarczego wprowadzane są rozwiązania skutkujące ogromnym niezadowoleniem społecznym. Zaostrzenie przepisów aborcyjnych wywołało sprzeciw obywateli i masowe protesty uliczne.
Dalsza eskalacja działań, podsycanie i nieodpowiedzialne zachowania polityków doprowadzi do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji.
Relacja z I Wideokonferencji Naukowej „Prawo a bezpieczeństwo”
- Szczegóły
- Aktualizacja: 28.11.2020
- Opublikowano: 19.10.2020
W dniu 7 października odbyła się I Wideokonferencja Naukowa „Prawo a bezpieczeństwo” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych przy współudziale i pod patronatem honorowym m.in: Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej.
Około 100 uczestników wysłuchało wykładów i obejrzało prezentacje na temat bezpieczeństwa dokumentów, bezpieczeństwa w zamówieniach publicznych, w postępowaniu sądowym, w aspekcie prawnym, w farmaceutyce oraz na temat bezpieczeństwa w obszarze życia publicznego oraz społecznego w okresie pandemii koronawirusa. Zostały także przedstawione programy prewencyjne realizowane przez Policję, w tym zapobiegania przestępczości pseudokibiców w ramach masowych imprez sportowych oraz Twój Parasol – aplikacja wspierająca osobę doznającą przemocy w rodzinie.
O październikowym wydaniu „Dylematów Policyjnych”
- Szczegóły
- Opublikowano: 15.10.2020
Ukazał się nowy numer (październik 2020, nr 10) „Dylematów Policyjnych”. Pandemia, jesień, nastroje takie sobie, trzeba przetrwać, przestrzegajmy niezbędnych reżimów, a poza tym musimy normalnie funkcjonować. Czytajmy „Dylematy”, bo zawsze mogą wzbogacić zasób naszej wiedzy o jakieś nowe informacje. Pozytywnie odnotowujemy rozszerzanie się grona współpracowników pisma, dzięki czemu częściej obecna na łamach jest np. Straż Miejska i Inspekcja Transportu Drogowego. Pojawiają się ciekawe opracowania: z zakresu medycyny i jej historii prof. Marka Bębenka oraz z zakresu cyberprzestępczości naczelnika z wrocławskiej KWP Ryszarda Piotrowskiego. Felieton „do refleksji” czasem miewa wymowę satyryczną i tak jest tym razem – tekst o naszej Bogocie, wróć! – o Bogatyni. Polecamy.
MB
E-wydanie "Dylematów Policyjnych"
Artykuł R. Piotrowskiego w dziale Publikacje - Publikacje członków SKPP
Znów poślizg w Trybunale!
- Szczegóły
- Opublikowano: 12.10.2020
Komunikat FSSM RP
Planowane na jutro ogłoszenie przez „Trybunał Konstytucyjny” orzeczenia w sprawie pytania SO w Warszawie o zgodność z Konstytucją RP części przepisów ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. (P 4/18) zostało przesunięte na 20 października br. na godz. 11:00.
Jednocześnie z wokandy „spadło” środowe posiedzenie TK w sprawie pytania SO w Krakowie (P 10/20), które prawdopodobnie, po rozstrzygnięciu w sprawie pytania sądu warszawskiego, zostanie ostatecznie umorzone.
List otwarty ministrów do sędziów TK
- Szczegóły
- Opublikowano: 08.10.2020
Dwaj opozycjoniści w okresie PRL, a po przemianach ustrojowych Ministrowie Spraw Wewnętrznych RP - Henryk Majewski i Andrzej Milczanowski, którzy od uchwalenia ustawy represyjnej w grudniu 2016 r. stanowczo sprzeciwiają się jej zapisom, wystąpili z Listem Otwartym do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, apelując o uznanie jej za sprzeczną z Konstytucją RP.
Czytaj na stronie FSSM RP
Biuletyn Sekcji Światowej IPA - październik 2020
- Szczegóły
- Opublikowano: 06.10.2020
Informacje IPA
Październikowy Biuletyn Sekcji Światowej IPA wraz z tłumaczeniem. W biuletynie m.in.: Sekcja Światowa IPA zauważyła aktywność ipowskich Dolnoślązaków i opublikowała tekst Krzysztofa Marcjana o projekcie Regionu IPA Wrocław - #70IPAChallenge.
Tradycyjnie zachęcamy do lektury nie tylko członków IPA.
Biuletyn do pobrania:
List otwarty Przewodniczącego Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP do sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie
- Szczegóły
- Opublikowano: 04.10.2020
Nie chcemy teraz roztrząsać, jakie intencje przyświecały Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, Pani Sędzi Zuzannie Drukale, kiedy niemal dwa lata po skierowaniu do TK przez SO w Warszawie pytania prawnego o zgodność z Konstytucją niektórych przepisów ustawy represyjnej, wysłała tam swoje pytanie, które praktycznie w całości pokrywa się z częścią pytania Sądu warszawskiego.
Za to znamy doskonale intencje Przewodniczącej TK, która za wszelką cenę chce spełnić oczekiwania Prezesa PiS i sprawić, by ustawa represyjna została uznana przez TK za zgodną z Konstytucją. I zamiast włączyć oba pytania do jednego postępowania, do rozpatrzenia pytania „krakowskiego” wyznaczyła nie tylko osobny termin, ale też osobny, odpowiednio dobrany 5-osobowy skład sędziowski, który z pewnością wyda ten tak bardzo oczekiwany przez PiS wyrok. W ten sposób, pełny skład sędziowski TK wyznaczony do rozpatrzenia pytania „warszawskiego”, którego posiedzenie zostanie zapewne przesunięte na termin późniejszy, zostanie niejako „postawiony pod ścianą”.
Dlatego apelujemy do Pani Sędzi o wycofanie swojego pytania z TK.
Czytaj więcej na stronie FSSM RP
Wyznaczanie składów sędziowskich w TK
- Szczegóły
- Opublikowano: 04.10.2020
Komunikat Komisji Prawnej FSSM RP
Jako Komisja Prawna FSSM, z reguły nie polemizujemy z poglądami naszych Koleżanek i Kolegów prezentowanych na forach społecznościowych. Wiele z nich można określić jako kontrowersyjne, a nawet mijające się z prawdą. Są to jednak osobiste zdania, do których każdy ma prawo, tym bardziej, że czyni to na własny rachunek. Tyle tytułem wstępu.
Problem, który chcemy pokrótce przedstawić dotyczy zasiadania w składzie orzekającym „Trybunału Konstytucyjnego” odpowiadającym na pytania prawne Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego w Krakowie, byłych posłów PIS, tj. Krystyny Pawłowicz oraz Stanisława Piotrowicza, obecnie „sędziów TK”. Przypomnijmy, w sprawie o sygn. akt P 4/18, czyli pytań prawnych przedstawionych przez Sąd Okręgowy w Warszawie orzeka pełny skład „Trybunału” (pamiętajmy jednak, że rozpoznawanie sprawy w pełnym składzie wymaga tak naprawdę udziału tylko jedenastu sędziów TK). Natomiast w sprawie o sygn. akt P 10/20, czyli pytania prawnego Sądu Okręgowego w Krakowie został wyznaczony 5-osobowy skład orzekający, w tym sędzia „TK” Krystyna Pawłowicz. Oznacza to, że w obu sprawach orzekają osoby, które w Sejmie VIII Kadencji brały udział w pracach nad ustawą represyjną z 16 grudnia 2016 r.
Czytaj więcej na stronie FSSM RP
Sprawy sądowe represjonowanych po uchwale SN
- Szczegóły
- Opublikowano: 29.09.2020
Komunikat Komisji Prawnej FSSM RP
Po uchwale SN z 16 września 2020 r. mówiącej o konieczności dokonywania przez sądy indywidualnej oceny przebiegu służby byłych funkcjonariuszy przed 1990 r. mogącej mieć wpływ na obniżenie im świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. w sądach okręgowych zapadły już pierwsze decyzje.
Mamy niestety wrażenie, że w niektórych przypadkach nie są one w pełni zgodne z ww. uchwałą.
Czytaj więcej na stronie FSSM RP