Sierpniowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (sierpień 2019, nr 8) „Dylematów Policyjnych”. Wydanie, łącznie ze stroną tytułową, przynosi sporo materiałów poświęconych obchodom Święta Policji, a zarazem 100-lecia powołania Policji Państwowej. Wymieńmy więc jeszcze większe tematyczne opracowania w numerze: o dziejach dolnośląskiej chirurgii onkologicznej, o wrocławskiej drogówce, o myśleniu magicznym w przypadku wrocławskiego ruchu ulicznego, o byciu rowerzystą.

Czytaj dalej

Lipcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (lipiec 2019, nr 7) „Dylematów Policyjnych”. Jak zwykle wybieramy. Wybieramy więc ze szpalt „Żyj bezpiecznie”: wakacje, więc przestrogi dla naszego narybku – „Pamiętaj o wakacjach”, a dla dorosłych, głównie kobiet (choć, uwaga, 1% chorych to mężczyźni) – o raku gruczołu piersiowego.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„Stołeczny Magazyn Policyjny” czerwiec 2019

Polecić można dwa teksty o charakterze poradnikowym. Trwa lato, więc nigdy nie dość przypominania, szczególnie w odniesieniu do dzieci, że woda bywa żywiołem. Przyda się niezwykle „Alfabet bezpieczeństwa nad wodą”. Jest też kolejny odcinek „Praktycznego poradnika savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” – konkretnie wobec osób z urazowym uszkodzeniem mózgu.

Czytaj dalej

Czerwcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (czerwiec 2019, nr 6) „Dylematów Policyjnych”. W numerze prawie sąsiadują ze sobą teksty: „Początki służby” i „Co robić na emeryturze”. To jakby klamra spinająca służbowy żywot. Kwestii emerytalnego „bezrobocia” może wyjść naprzeciw, przynajmniej wobec niektórych kolegów, inicjatywa Stowarzyszenia wykorzystania ich wiedzy i doświadczenia, o której warto poczytać w innym miejscu na naszej stronie.

Czytaj dalej

Majowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (maj 2019, nr 5) „Dylematów Policyjnych”. Od jakiegoś czasu zwracamy uwagę na interesujące większe opracowania analityczne dotyczące problemów i stanu komunikacji drogowej i zbiorowej. Tym razem: „Mkną po szynach” – to o wrocławskich tramwajach, ale także o ulicznych absurdach tworzonych radośnie w magistracie, w rodzaju zmniejszania przepustowości ulic, dostępnej szerokości jezdni i likwidacji jednego z dwóch dotychczas pasów ruchu. A to wszystko podobno dla poprawy bezpieczeństwa.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 4 (169) kwiecień 2019

Powinny cieszyć, ale także nie uspokajać i zobowiązywać do eliminowania błędów oraz ofiarnej i odpowiedzialnej służby, najnowsze badania statystyczne, według których działalność policji cieszy się, spośród instytucji życia publicznego, najwyższą, bo 75-procentową, aprobatą społeczną. Najbardziej chyba przykuwa w numerze uwagę czytelników tekst oraz zdjęcia z prezentacji proponowanych nowych policyjnych mundurów wyjściowych, nawiązujących w tonacji i oznaczeniach do tradycji służby z międzywojennego dwudziestolecia. Są też w tym wydaniu miesięcznika opisane postacie patronów trzech kolejnych wojewódzkich garnizonów, a w tym dolnośląskiego. Został nim przedwojenny policjant kom. Józef Biniaś, jedna z pierwszych ofiar zbrodni katyńskiej. W części prawnej numeru znajdziemy cz. 2 opracowania o procedurze zwolnienia policjanta ze służby.

Czytaj dalej

Kwietniowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (kwiecień 2019, nr 4) „Dylematów Policyjnych”. Niezaprzeczalnym atutem miesięcznika jest fakt, że „Dylematy” współredagowane są przez policjantów z różnych jednostek, co sprawia, iż bliskie są realiom służby. Na przykład w numerze bieżącym znajdujemy aż 16 takich publikacji, nie licząc stałej kolumny „Oficerowie prasowi informują”.

Czytaj dalej

Marcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (marzec 2019, nr 3) „Dylematów Policyjnych”. Jeśli uznamy, że tytuły z wnętrza numeru rzucone na stronę tytułową pisma oddają to, co redakcja uważa za ważne w numerze, to prześledźmy. „Kolizja i wypadek” – tytuł mówi wszystko. „Bezpieczne hasła internetowe” – o powszechnych (niebezpiecznych) praktykach Polaków. „To już plaga” – o niszczeniu boisk przez wandali. „Więcej mandatów” – wiadomo, że chodzi o drogowe. „Za mało inwestycji?” – o zakorkowanym Wrocławiu. Na deser pozostaje powracający felieton „do refleksji” – głównie o bezmyślnej dekomunizacji przestrzeni publicznej. Polecamy.

MB

DylematyPolicyjne.pl

Przegląd prasy resortowej

„Stołeczny Magazyn Policyjny” marzec 2019

Przestępczość narkotykowa rozlała się na tyle szeroko, że niezbędna i pożyteczna jest mobilizacja różnych struktur i sił. Garnizon stołeczny może się chlubić aktywnością i efektami pracy tamtejszego wydziału do walki z przestępczością narkotykową. O tym właśnie mówi artykuł podsumowujący paroletnią działalność tej komórki. Kolejny raz zwracamy też uwagę na „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”. Przyda się każdemu pełnosprawnemu, szczególnie myślącemu z wyższością o swej pełnosprawności.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 2 (167) luty 2019

Uwagę przykuwa relacja o sprawie Tadeusza Komendy, w aspekcie w ogóle pomyłek sądowych, to znaczy niesprawiedliwości w majestacie prawa. Ciekawość co do skutecznej obsługi i sprawności funkcjonowania budzi prezentacja nowych pistoletów, słoweńskiej produkcji, w które wyposażona zostanie polska policja. Dział „Cyberzagrożenia” zawiera w tym numerze ostrzeżenia przed pfishingiem, to znaczy formą oszustwa polegającą na podszywaniu się pod firmy lub osoby w celu wyłudzenia chronionych informacji.

Czytaj dalej