Obniżenia wysokości policyjnej renty inwalidzkiej "zgodne" (?!) z Konstytucją - WYROK "TK" W SPRAWIE P10/20

Komunikat informacyjny Komisji Prawnej FSSM RP

Jak już wielu z nas wie, w dniu wczorajszym, tj. 16 czerwca 2021 r. „Trybunał Konstytucyjny” rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Krakowie (sprawa P 10/20) dotyczące obniżenia wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza, do której prawo zostało nabyte przed 1990 r.

W wydanym „orzeczeniu”, co nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, organ ten, będący na co dzień realizatorem dyspozycji aktualnie rządzących uznał, że art. 22a ust. 2 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, w brzmieniu nadanym przez ustawę represyjną z 16 grudnia 2016 r., jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Odnotujmy, że „orzeczenie” to dotyczyło wyłącznie pytania o policyjną rentę inwalidzka i zapadło większością głosów, przy zdaniach odrębnych zgłoszonych przez Sędziów TK: Leona Kieresa i Piotra Pszczółkowskiego.
(...)

Czytaj całość na stronie FSSM RP

NIE ustawie represyjnej! Raport

Komunikat Zarządu

Podsumowanie działań z zakresu poradnictwa prawnego i pomocy prawnej SKPP udzielanej członkom oraz  innym funkcjonariuszom i osobom represjonowanym ustawą z 2009 i 2016 r., zgodnie z § 6 i 7 Statutu.


Raport cz. I - sprawy zakończone w I i II instancji w okresie styczeń - maj 2021 r.

  1. W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu - przywrócona emerytura podinsp. Stefanowi S., lat 99, byłemu komendantowi Dzielnicy Wrocław Psie Pole, zabrana (w wieku 95 lat, po 49 latach od nabycia świadczeń!) za służbę w MO w latach 16.05.1945 - 14.12.1954 we Wrocławiu. Przyjęty do służby po tygodniu od upadku Festung Breslau, gdzie przebywał na robotach przymusowych. Milicjant, wywiadowca, oficer śledczy na stanowiskach wykonawczych w pionie kryminalnym (referat zabójstw) oraz na stanowiskach kierowniczych w komisariatach na terenie Wrocławia. W służbie do 16 maja 1968 roku. Odznaczony m.in. "Złotym Krzyżem Zasługi". Pan podinsp. Stanisław S. osobiście uczestniczył w rozprawie! Postępowanie odwoławcze, zażaleniowe na postanowienie o zawieszeniu postępowania oraz rozprawa przeprowadzona z udziałem SKPP jako organizacji pozarządowej. Dwie rozprawy. (+)

    Czytaj także w nrze 6/2021 "Dylematów Policyjnych" (str. 10, felieton "Puzzle")

    Aktualizacja 22.06.2021: ZER złożył apelację od wyroku.

    Czytaj dalej

Kolejny list posła Andrzeja Rozenka do funkcjonariuszy represjonowanych ustawą z 2016 roku oraz całego środowiska mundurowego

Warszawa, 16.02.2021 r.


Koleżanki i Koledzy
Represjonowani

Kolejny list, w miesięcznicę uchwalenia haniebnej ustawy represyjnej, zacznę od dobrych wiadomości.

Mamy coraz więcej wygranych spraw w pierwszej i drugiej instancji. Sędziowie w większości stosują się do uchwały SN z 16 września zeszłego roku. Oby tak dalej!

Uczestniczę w dyskusji, której sedno sprowadza się do tego, czy starać się o jeszcze mocniejsze nagłaśnianie tematu zagrabionych świadczeń, czy może, wobec zadowalającej sytuacji w sądach powszechnych, lepiej chwilowo nie eskalować napięcia. Są argumenty za i przeciw.

Moim zdaniem nie jest to właściwy czas na happeningi, czy też nieprzemyślane akcje medialne. Wszystkie słowa, każdy przekaz, powinny być podporządkowane dobru wyższemu, jakim jest odzyskanie świadczeń przez jak najszerszą grupę represjonowanych. Co nie może oznaczać milczenia. Mówmy o tragedii środowiska, ale tak żeby nie zaszkodzić toczącym się postępowaniom. Mądry i oparty na rzetelnych informacjach przekaz może pomóc. Pieniactwo, agresja i chamstwo na pewno nie pomogą. Liczę na Waszą mądrość i samodyscyplinę, bowiem każda i każdy represjonowany jest jednoosobowym ambasadorem naszej sprawy. Miejcie to proszę na uwadze.

Czytaj dalej

List posła Andrzeja Rozenka do funkcjonariuszy represjonowanych ustawą z 2016 roku oraz całego środowiska mundurowego

Warszawa, 16.01.2021 r.

Koleżanki i Koledzy! Represjonowani!

Piszę do Was w kolejną miesięcznicę uchwalenia haniebnej ustawy represyjnej. Te comiesięczne listy stały się już tradycją, w kolejnych omawiałem sytuacje represjonowanych i wszystko co mogło mieć na nią wpływ.

Dziś zacznę od nieco szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Komunikatory społeczne takie jak Facebook, Tweeter, Instagram, a ostatnio TikTok stały się tak popularne, że powoli zastępują tradycyjne źródła informacji, czyli prasę, radio i telewizję. Stwarza to ogromne możliwości wpływania na masową świadomość. Narzędzia te mogą być wykorzystywane zarówno w dobrych sprawach (np. zrzutki internetowe na osoby potrzebujące, akcje takie jak WOŚP Jurka Owsiaka, czy szybka pomoc dla cierpiących zwierząt), jak i w sprawach złych (teorie spiskowe, cyber-wojny, rasizm, faszyzm, homofobia). Dlatego, moim zdaniem, słowem kluczem początku XXI wieku jest „MANIPULACJA”. To słowo nabiera nowego, bardzo groźnego znaczenia.

Czytaj dalej

"Sytuacja prawna emerytów mundurowych po orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2020 r." - II konferencja w Senacie RP

W dniu 11 grudnia 2020r. pod patronatem i z udziałem wicemarszałków Senatu - Gabrieli Morawskiej-Staneckiej oraz Michała Kamińskiego odbyła się II konferencja pt. "Sytuacja prawna emerytów mundurowych po orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2020 r.", w której uczestniczyli także: posłowie - Andrzej Rozenek i Wiesław Szczepański, Przewodniczący FSSM RP Zdzisław Czarnecki, Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu prof. Marek Chmaj oraz prawnicy: mec. Aleksandra Karnicka - reprezentująca przed sądami represjonowanych funkcjonariuszy, Tomasz Oklejak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Marcin Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Zbigniew Cybulski z Komisji Prawnej FSSM RP.

Czytaj dalej

Kolejny sukces - może w końcu sprawiedliwość, a nie ustawa represyjna!?

Komunikat Zespołu Prawnego SKPP

W dniu 10 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok o przywróceniu policyjnej renty rodzinnej wdowie po zmarłym funkcjonariuszu Policji. Jest to trzecie pozytywne rozstrzygnięcie w jednej z wielu spraw odwoławczych o przywrócenie emerytur i rent policyjnych, które w imieniu represjonowanych, objętych pomocą prawną, prowadzi i "pilotuje" SKPP, jako organizacja pozarządowa. W tym przypadku jednak wygrana z ZER/IPN nie jest jeszcze ostateczna. Czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Aktualnie ZER MSWiA wystąpił o doręczenie wyroku z uzasadnieniem i może go zaskarżyć.

Czytaj dalej

Gazeta Wyborcza: "Przyłębska postanowiła nie wydawać orzeczenia w sprawie dezubekizacji. Ma prawo?"

Dziś w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł nt. rozprawy w sprawie dezubekizacji w TK.

 Artykuł w GW: "Przyłębska postanowiła nie wydawać orzeczenia w sprawie dezubekizacji. Ma prawo?"

Znów poślizg w Trybunale!

Komunikat FSSM RP

Planowane na jutro ogłoszenie przez „Trybunał Konstytucyjny” orzeczenia w sprawie pytania SO w Warszawie o zgodność z Konstytucją RP części przepisów ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. (P 4/18) zostało przesunięte na 20 października br. na godz. 11:00.
Jednocześnie z wokandy „spadło” środowe posiedzenie TK w sprawie pytania SO w Krakowie (P 10/20), które prawdopodobnie, po rozstrzygnięciu w sprawie pytania sądu warszawskiego, zostanie ostatecznie umorzone.

List otwarty ministrów do sędziów TK

Dwaj opozycjoniści w okresie PRL, a po przemianach ustrojowych Ministrowie Spraw Wewnętrznych RP - Henryk Majewski i Andrzej Milczanowski, którzy od uchwalenia ustawy represyjnej w grudniu 2016 r. stanowczo sprzeciwiają się jej zapisom, wystąpili z Listem Otwartym do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, apelując o uznanie jej za sprzeczną z Konstytucją RP.

Czytaj na stronie FSSM RP

Sprawy sądowe represjonowanych po uchwale SN

Komunikat Komisji Prawnej FSSM RP

Po uchwale SN z 16 września 2020 r. mówiącej o konieczności dokonywania przez sądy indywidualnej oceny przebiegu służby byłych funkcjonariuszy przed 1990 r. mogącej mieć wpływ na obniżenie im świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. w sądach okręgowych zapadły już pierwsze decyzje.

Mamy niestety wrażenie, że w niektórych przypadkach nie są one w pełni zgodne z ww. uchwałą.

Czytaj więcej na stronie FSSM RP