Bardzo Ważne! - Ustawa Represyjna - naprawiają, co amatorzy świadomie i złośliwie uchwalili!

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego z 5 maja 2017 r. wprowadzający m.in. w ustawie represyjnej z 16.12. 2016 r. zmianę właściwości wyłącznej Sądu Okręgowego w Warszawie rozpoznającego odwołania od decyzji emerytalnych ZER MSWiA, organów emerytalnych wojskowych i w MS (więziennictwie).

Zgodnie z projektem zmiany KPC i uzasadnieniem, właściwym do rozpoznania odwołań od decyzji ZER, obniżających mundurowe emerytury i renty rodzinne oraz pozbawiających rent inwalidzkich, będzie według właściwości ogólnej Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania osoby odwołującej się od decyzji.

Projekt z 5 maja br.

Treść obowiązujących przepisów KPC (i ustawy represyjnej):

Art. 461 KPC

§ 2. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania strona odwołująca się od decyzji wydanej przez organ rentowy, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej.

§ 21. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których wniesiono odwołanie od decyzji organu emerytalnego określonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wojskowego organu emerytalnego albo organu emerytalnego właściwego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ten organ.  - ma zostać uchylony!

§ 22. W sprawach, w których nie można określić właściwości sądu według przepisów § 1-21, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę organ rentowy.

§ 3. Sąd właściwy może na zgodny wniosek stron przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu, rozpoznającemu sprawy z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, jeżeli przemawiają za tym względy celowości. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Sąd, któremu sprawa została przekazana, jest związany postanowieniem sądu przekazującego.

Art. 2. projektu:
Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Projekt został zarejestrowany w dniu 12 czerwca 2017 r. w Rządowym Centrum Legislacji i jest na etapie opiniowania.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12299356/katalog/12439101#12439101


Opis projektu w BIP Kancelarii RM

Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie:

Potrzeba wprowadzenia projektowanych zmian w zakresie właściwości sądów  wynika z konieczności równomiernego obciążenia wszystkich sądów  w kraju, co przyczyni się do zwiększenia sprawności postępowań i w konsekwencji powinno przeciwdziałać ich przewlekłości. 
Jednocześnie proponowane rozwiązania  pozwolą na pełniejsza realizację prawa do sądu stronom wnoszącym odwołania od decyzji organów rentowych, albowiem strony będą wnosiły odwołania od decyzji organu emerytalnego określonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wojskowego organu emerytalnego  albo organu emerytalnego właściwego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej, do sądu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, czyli wg zasad ogólnych, o których mowa w art. 461 § 2 k.p.c.

Istota rozwiązań ujętych w projekcie:

Projektowane przepisy przewidują uchylenie § 2¹ w art. 461 k.p.c., zgodnie z którym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których wniesiono odwołanie od decyzji organu emerytalnego określonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wojskowego organu emerytalnego albo organu emerytalnego właściwego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ten organ.