Spotkanie w Sejmie nt. „Aktualne problemy służb mundurowych i problematyka współdziałania”

W dniu 1 kwietnia 2014 w Sejmie odbyło się spotkanie posłów Klubu Parlamentarnego SLD z przedstawicielami stowarzyszeń i związków służb mundurowcy zrzeszonych w FSSM. Ze strony SLD w spotkaniu brali udział: Jerzy Wenderlich - Wicemarszałek Sejmu (gospodarz spotkania), Jerzy Miller - przewodniczący SLD, Krzysztof Gawkowski - Sekretarz Generalny SLD, Bogusław Liberadzki - poseł do Euro parlamentu, Stanisława Prządka - Przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Stanisław Wziątek - Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, Anna Bańkowska - Wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Artur Ostrowski - Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych, Sebastian Wierzbicki - Przewodniczący SLD w Warszawie oraz Krystyna Łybacka - Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która prowadziła spotkanie.

Stanisław Wziątek - inicjator spotkania - poinformował, że SLD nawiązał "partnerską" współpracę z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych i organizacjami w niej zrzeszonymi. Współpraca będzie polegała na wspólnym katalogowaniu problemów służb, szukaniu ich rozwiązań oraz propozycji pozytywnych zmian. Sojusz zamierza w jak największym stopniu korzystać z doświadczenia, wiedzy i umiejętności, które posiadają przedstawiciele służb i byli żołnierze. Przewiduje się, że współpraca ta winna być również prowadzona w regionach. Chcemy, żeby środowiska mundurowe miały poczucie, że samorządy są blisko byłych żołnierzy i funkcjonariuszy. Jesteśmy gotowi do tego, żeby zmieniać rzeczywistość dotyczącą bezpieczeństwa, ale także żeby wyrażać szacunek i uznanie dla żołnierzy i funkcjonariuszy, bo tego szacunku brakuje - podkreślił.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD), który był gospodarzem spotkania stwierdził: "Rozmowa o problemach służb mundurowych, problemach ludzi pełniących tę służbę, a także będących już na emeryturach, jest jednocześnie rozmową o państwie, o bezpieczeństwie obywateli, o porządku publicznym." Według niego środowisko służb mundurowych w Polsce to ok. 1,2 mln osób. "Nie odczuwamy waszej sympatii przy urnach wyborczych, ale to nie zwalnia nas z determinacji, by myśleć o waszych problemach i sprawach i zwracać na nie uwagę rządzącym" - zapewniał.

Prezydent FSSM Zdzisław Czarnecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że środowisko mundurowe (żołnierze i funkcjonariusze) to grupa społeczna a nastawieniu zdecydowanie pro państwowym i pro obywatelskim, dla której dobro Państwa i Obywateli jest dobrem najwyższym. Dlatego niezrozumiały jest brak szacunku dla żołnierzy i funkcjonariuszy wyrażany publicznie przez niektórych polityków. Wśród problemów tej grupy zawodowej wymienił także brak opieki prawnej dla żołnierzy i funkcjonariuszy wykonujących obowiązki w imieniu państwa.

Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. Franciszek Puchała wskazał, że organizacje zrzeszające żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych potrzebują większego zainteresowania dla swoich problemów ze strony polityków. Jego zdaniem byli żołnierze i funkcjonariusze mogą i powinni nadal służyć swoją wiedzą państwu. Franciszek Puchała negatywnie ocenił reformę dowodzenia siłami zbrojnymi, jako kosztowną i nie przynoszącą efektów. Przekonywał, że Polska ma luki w swoim systemie obronnym, co jest istotne w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

W perspektywie czasowej negatywnie ocenił aktualną politykę kształtowania świadomości historycznej, opierająca się na doktrynie, że Polska istniała tylko do 1939 roku i od 1990. Według tej doktryny Polski nie było przez 50 lat.