W związku z zawieszeniem dyżurów i posiedzeń Zarządu w siedzibie SKPP oraz bieżącej działalności na czas stanu epidemii, wszelkie sprawy dotyczące członków Stowarzyszenia, a także osób objętych pomocą prawną w sprawach ustawy represyjnej są na bieżąco załatwiane telefonicznie i mailowo.


W celu sprawnej realizacji bieżących spraw Stowarzyszenia, mimo utrzymującego się stanu epidemii,
przywrócone zostają dyżury w siedzibie Zarządu SKPP - w każdy wtorek tygodnia oraz doraźnie według potrzeb i pilności spraw oraz potrzeb członków Stowarzyszenia.


Relacja ze spotkania z asp. sztab. Włodzimierzem Rynkiem 18 lutego 2014

W. RynkW dniu 18 lutego br. w Domu Klubowym KWP we Wrocławiu w ramach cyklu „Aktywni inaczej”, promującego pozazawodową aktywność policjantów, odbyło się zapowiadane spotkanie z asp. sztab. Włodzimierzem Rynkiem, b. naczelnikiem Wydziału Kryminalnego KMP we Wrocławiu oraz utytułowanym zawodnikiem sportów walki. Zgodnie z zapowiedziami spotkanie poświęcone było popularyzacji osiągnięć współczesnej medycyny, w szczególności związanych z biochemią organizmu.

Tematyka prelekcji ogniskowała się wokół przełomowego odkrycia nagrodzonego w 2009 r. Noblem w dziedzinie fizjologii lub medycyny, dokonanego przez Elizabeth Blackburn, Carola Greidera i Jacka Szostaka, a także konsekwencji tego odkrycia w postaci nowego podejścia do zagadnień życia i starzenia się organizmów. Przedmiotem naukowego sukcesu trójki noblistów było odkrycie ochrony zakończenia chromosomów przez struktury zwane telomerami oraz enzym telomerazę. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z funkcjami komórek i rolą wolnych rodników oraz zwalczających je antyoksydantów, to znaczy przeciwutleniaczy, z możliwościami wpływu na zdrowie i na skuteczność walki z chorobami w wyniku wyboru sposobu odżywiania się, z niefarmakologicznymi metodami wspierania życiowych funkcji i mechanizmów ochronnych. Okazało się – chyba nie po raz pierwszy – że popularyzacja osiągnięć nauki może być pasjonująco ciekawa dla słuchaczy oraz odbywać się w sposób przystępny.

Planowane jest kolejne spotkanie na ten pasjonujący temat z udziałem znanego przedstawiciela środowiska lekarskiego.

Zdjęcia ze spotkania: