Wycieczka Bieszczady-Lwów 8-13 października 2013

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę Bieszczady-Lwów w terminie 8-13 października 2013 r.

 

 

 

PROGRAM W BIESZCZADY–LWÓW 08-13.10.2013 r.

08.X wtorek

22:15 Wyjazd autokaru z placu przy Aquapark ulica Borowska do Wetliny. 550 km.

 

09.X środa

Zakwaterowanie w Pensjonacie „ Zajazd Pod Połoniną” w Wetlinie

11:15 Przejazd autokarem do Majdanu

13:00 Przejazd bieszczadzką ciuchcią kolejką wąskotorową do Przysłupia i z powrotem do Majdanu, czas około 2,5 godziny. W Majdanie znajduje się stacja początkowa, z której kolejka kursuje docelowo obecnie do trzech miejscowości, tj. do Woli Michowej, Balnicy i Przysłupu. Już od 1898 r. codziennie pociąg wyruszał na trasę Nowy Łupków-Cisna, a od 1904 r. docierał aż do wsi Beskid. Po II wojnie światowej odbudowano kolejkę ze zniszczeń i przemierzała ona długi szlak liczący 98 km od Rzepedzi i Nowego Łupkowa aż do Moczarnego za Wetliną. W łezką w oku wspominają dziś te czasy jej świetności dawni harcerze śpiewając w pieśni "...bucha dym z komina, koła uciekają, która to godzina, koła rytm stukają. Wjeżdżamy w nasz przedziwny romantyczny świat, w którym my nie zmieniamy się od lat". Koszt 10 PLN

 

10.X czwartek

04:00 Wyjazd do Lwowa

Wycieczka ta wprowadzi Państwa w niepowtarzalny klimat oraz pozwoli obejrzeć wspaniałe prace sławnych artystów i architektów:

  • Teatr Wielki Opery i Baletu
  • Główny Dworzec Kolejowy
  • Katedrę Łacińską
  • Katedrę Greckokatolicką
  • Katedrę Ormiańską
  • Kościół Dominikanów
  • Cmentarz Łyczakowski
  • Cmentarz Orląt
  • Wały Hetmańskie - główny deptak Lwowa z pomnikiem A. Mickiewicza
  • Wysoki Zamek z Kopcem Unii Lubelskiej - najwyższe wzniesienie Lwowa ze wspaniałą panoramą miasta
  • Stary Rynek oraz wiele innych pięknych zabytków o wspaniałej i bogatej przeszłości

 

11.X piątek

09:00 Wyjście na Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.). Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią,  kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji ( w górach jest cieplej niż w dolinach), która zwiększa widoczność do 150-200 km, powodując, iż z Wetlińskiej widoczne są min. Tatry.
Roman Bańkowski

Bieszczadzkie połoniny to rozległe hale górskie wyniosłe ponad górną granicę bukowych lasów regla dolnego. Zajmują one szczyty najwyższych pasm górskich Bieszczadzkiego Parku Narodowego i sięgają daleko, aż po siniejące kresy horyzontu dotykając niemal nieba.

 

12.X sobota

9:00 Dojazd do Soliny przejście przez Tamę Solińską, rejs statkiem po Jeziorze Solińskim

"Biała Flota" - Solina. Przystań "Białej floty" znajduje się zaraz za zaporą, po prawej stronie, na przeciw kompleksu punktów gastronomicznych.
W skład floty wchodzą 3 statki turystyczne: "Żubr", "Bieszczady" i "Dariusz".
Rejs trwa około 50 minut, na statku miejsca siedzące w części krytej, oraz na "wolnym powietrzu".
Statki turystyczne odpływają w zasadzie co 30 minut - jeśli jest na tyle chętnych, aby rejs się odbył, musi zebrać się minimum 25 osób.
Na przystani "Białej floty" punkt gastronomiczny, oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego, łącznie około 150 jednostek (łodzie, rowery wodne, kajaki, deski windsurfingowe, jachty kabinowe). Solina  - należy do miejscowości, której nazwa większości z Polaków wydaje się być znana, zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości a także całych Bieszczadów (a już na pewno dla tych, którzy nie przepadają za wyprawami w góry). Południowa część jeziora dzieli się na dwie odnogi. Zachodnia dochodzi do Bukowca i ma około 14 km długości, natomiast wschodnia, która jest większa powierzchniowo, dochodzi do Rajskiego, a jej odgałęzienie do Chrewtu. Odnoga ta ma ok. 27 km długości. Natomiast łączna długość linii brzegowej zbiornika wynosi ok. 160 km. Średnia głębokość jeziora to 25 m, a maksymalna ponad 60 m.

Mała Pętla Bieszczadzka objazd autokarem szlakiem bieszczadzkich cerkwi.

 

13.X niedziela

09:00 Wyjazd do Wrocławia

W drodze do domu zwiedzanie Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Dzieje klasztoru sięgają września 1927 roku, kiedy to Ordynariusz Przemyski - Ks. Biskup Anatol Nowa wysunął propozycję otworzenia Domu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W maju 1928 roku pięć sióstr przybyło do Komańczy i zamieszkało w wynajętym domu, gdzie powstały zręby działalności, która później zagościła w murach klasztoru. Siostry udzielały porad lekarskich, odwiedzały chorych w domach, korzystając z medykamentów ze swojej apteczki, oraz prowadząc działalność oświatową i ewangelizacyjną. Poprzez swą praktykę siostry stały się symbolem bezinteresowności i dobroci. Zaczęły być  postrzegane jako prekursorki działalności oświatowej, jako opoka parafii Komanieckiej. Kolejnym ważnym okresem w historii klasztoru był czas pobytu w nim Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.


Świadczenia:  przejazd autokarem (klimatyzacja toaleta barek) na wszystkich opisanych trasach.

Noclegi w Zajeździe Pod Połoniną ze śniadaniami. Ubezpieczenie, opieka przewodnika we Lwowie. Koszt ok. 350 zł od osoby.

Czekamy na zgłoszenia!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.,  mł. insp. Henryk Wójcik tel. 604 159 441


Program do ściągnięcia tutaj.