Wybory ławników sądowych na kadencję 2024-2027

Z dniem 30 czerwca 2023 roku upływa termin zgłaszania kandydatów na ławników do Sądów Okręgowych i Sądów Rejonowych.

Kandydatów na ławników, radom gmin, mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów (ale tylko ławników pełniących funkcję w upływającej kadencji), stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy.

Zgodnie ze Statutem celem SKPP jest zgłaszanie i popieranie swoich przedstawicieli i członków, jako kandydatów do organów wybieralnych oraz działanie umożliwiające kontynuowanie aktywności publicznej i zawodowej członków Stowarzyszenia po zakończeniu służby i przejściu w stan spoczynku. Dotyczy to także innych niezrzeszonych osób z naszego środowiska zawodowego w tym czynnych pracowników cywilnych Policji.

W wyborach w latach 2011, 2015 i 2019 z kandydatów zgłoszonych przez Zarząd SKPP wybranych zostało kolejno 13, 9 i 11 ławników sądowych - sędziów społecznych w Sądach Okręgowych we Wrocławiu, Warszawie, Legnicy i Jeleniej Górze oraz w Sądach Rejonowych!

Wszystkich zainteresowanych, członków SKPP oraz osoby niezrzeszone ze środowiska policyjnego, którzy wyrażą wolę kandydowania na ławników sądowych prosimy o pilny kontakt z Zarządem!

Z informacjami o wyborach, wymogach i formalnościach oraz ławnikach sądowych wybranych na kadencję (2012-2015 i 2016-2019) można zapoznać się w zakładce "Ławnicy sądowi" w dziale "Aktywni Inaczej".

Ławnikiem sądowym może zostać osoba która:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) ukończyła 30 lat (na dzień wyboru);
4) jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
5) nie przekroczyła 70 lat (na dzień wyboru);
6) jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
7) posiada co najmniej wykształcenie średnie.
Do orzekania z zakresu prawa pracy winna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Zgłoszenia kandydatów na ławnika dokonuje się na karcie zgłoszenia, do której kandydat ma obowiązek dołączyć:
1. informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby,
2. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie
o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
3. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej,
a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona,
4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r., poz. 2527), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika,
Wszystkie w/w dokumenty powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia;
5. dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

 

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis organizacji społecznej lub zawodowej do właściwego rejestru lub ewidencji powinny mieć datę nie wcześniejszą niż 3 (trzy) miesiące przed dniem zgłoszenia (art. 162 § 5 Ustawy).

Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/zwolnienie-z-oplaty-kandydatow-na-lawnikow) oraz aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa (art. 162 § 7 i § 8 Ustawy).

Opłaty za badania lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika (art. 162 § 7a Ustawy).

Wzory druków:

rozporządzenie MSWiA 
 karta zgłoszenia 1 
 oświadczenie 1 
 oświadczenie 2